Disco Dance & Disco Freestyle EM-kilpailut ovat takana

27.3.2018

Heinäkuun alussa 1.7.-3.7.2015 tanssittiin Disco-lajien Euroopanmestaruuksista Ruotsissa Örebrossa. Matkaan lähdettiin muutaman kommelluksen kautta Turun lentoasemalta 30.6. klo 5.45. Arlandassa odotti kaksi vuokra-autoa, joilla matka jatkui kohti Örebrota. Keskiviikkona 1.7. ei tanssijoillamme ollut omia kilpailusuorituksia lainkaan, joten saimme nauttia katsomosta pienryhmä ja freestyle ohjelmia.

Torstaina koitti Disco dance Soolo-paivä. Mukana SDE:ltä oli kuusi tanssijaa. Anniina Salonen tanssi upeasti finaaliin kovatasoisessa, liki 70 tanssijan sarjassa. Anniina sijoittui lopuksi sijalle 7. Minttu Kiviniemi debytoi Disco dancen lasten sarjassa ja saavutti mahtavan sijan 7. ONNEA MOLEMMILLE TYTÖILLE UPEISTA SIJOITUKSISTA.  Muutkin tanssijamme onnistuivat hienosti suorituksissaan! Onnea myös Laura, Jenni, Alisa ja Anni!

Perjantaina tanssittiin Disco dancen Duo-sarja. SDE:ltä osallistui Duoihin vain yksi pari. Anni Kansonen ja Jenni Aaltonen sijoittuivat hienosti sijalle 20.

Kotiin palattiin myöhäisellä perjantai-lennolla. Paluumatka sujui hyvin ilman mitään suurempia kommelluksia. Lentokentällä Arlandassa saimme live-linkin kautta tiedon että Suomeen oli saatu yksi kultamitali. Onnea Saima ja Janina!